Хвороби суниці садової (полуниці)

 

Перший урожай суниці садової ми чекаємо з нетерпінням. І, звичайно, засмучуємося, якщо замість полуничної галявини виявляємо запліснявілі ягоди в непристойно малій кількості. У чому може бути причина і як уникнути неприємностей?

Садова суниця схильна багатьом хворобам, в основному грибним. У наших умовах найбільш небезпечні в'янення куща, гниль плодів, плямистість листя і борошниста роса.

В'янення


Фузаріозне в'янення. Перші ознаки - некрози по краях листя і слабке подвядания уражених частин аркуша. Черешки і листя поступово буріє, потім відмирає. Розетка розвалюється, а хворі кущі як би притискаються до землі ("сідають"). Після цього всі листи никнуть. Рослина гине через 1,5 місяці.

Фітофторозних в'янення, або почервоніння осьового циліндра. Може бути хронічним і швидкоплинним. При хронічній формі навесні хворі кущі запізнюються в розвитку, листки набувають сіруватий відтінок і чашоподібну форму. Старе листя в'януть і засихають, плодоношення знижується або зовсім припиняється. Зазвичай загибель настає через 2-3 роки після зараження. При швидкоплинною формі навесні раптово в'яне вся рослина або його нижні листки, а іноді тільки квітконоси. При цьому відмирають мичкуваті коріння, а центральний циліндр кореня набуває червоне забарвлення, виразно помітну на поздовжньому розрізі.

Фітофторозна шкіряста гниль кореневої шийки, коріння і плодів. Зазвичай спочатку в'януть нижнє листя, які повертаються верхньою стороною вниз і лягають. У підстави черешків, цветоносов і на кореневій шийці з'являються бурі окольцовиваті плями. У сиру погоду на листках утворюються розпливчасті коричневі маслянисті плями. Старе листя стає жорсткими, їхні краї закручуються вниз, на жилках з'являються некрози. Вуса у хворих рослин - на коротких батогах, листя розеток деформовані. Іноді темніє середина квітки, уражаються також зав'язі і ягоди. На розрізі ягід видно потемніння, яке від плодоніжки.

Вертіциллезне в'янення. На легких піщаних грунтах рослини гинуть за 3-4 дні. На суглинних і супіщаних грунтах хвороба зазвичай протікає повільніше. При хронічній формі листя відстають у рості, зменшується їх кількість. До кінця вегетації черешки червоніють, рослини стають плоскими і карликовими. Спочатку гинуть нижні, більш старі листи, а потім і весь кущ.

Що робити при в'яненні:


Перш за все дотримуватися агротехнікою. Тримати суницю на одному місці можна не більше 3-4 років, а повертати на попереднє місце - не раніше, ніж через 6 років. Закладаючи грядки, стежте, щоб посадковий матеріал був здоровим. Перед посадкою умочіть коріння рослин в розчини біопрепаратів: агата 25к (в концентрації 7 г / л), гумату К (в концентрації 15 г / л). Уражені рослини необхідно видаляти і знищувати. Якщо вам або вашим сусідам довелося зіткнутися з хворобами в'янення суниці, переходите на стійкі сорти.

Плямистості


Бура плямистість. Листя і чашолистки покриваються темно-пурпурними плямами, іноді зливаються. Незабаром на плямах з верхньої сторони листа з'являються помітні неозброєним оком блискучі чорні подушечки, в яких знаходяться спори гриба. Сильно уражені листки стають пурпурними і відмирають.

Біла плямистість листя. На листках з'являються точкові пурпурні або бурі плями, які розростаються і біліють в центрі. Згодом побілілий центр нерідко випадає, що буває тільки при цій хворобі. Зазвичай плями не зливаються. На квітконосах, черешках і вусах плями вдавлені, темно-коричневого кольору, при сильному ураженні квітконоси іноді засихають.

Незграбна, або коричнева, плямистість. Небезпека цього захворювання недооцінюється. у другій половині літа листя в масовому порядку відмирають. У цей період формуються квіткові бруньки, а значить, доброго врожаю в наступному році не буде. На листі (частіше старих) з'являються округлі або невизначеної форми коричневі плями зі світлим центром і темною облямівкою. Потім плями розростаються, а листя засихає. Зазвичай плями розташовані по краю листової пластинки або уздовж середньої жилки листа.

Що робити при плямисті:


Ранньою весною, як тільки зійде сніг, очистіть плантації від старого листя. До початку вегетації оприскайте суницю 3-4%-ною бордоською рідиною. Або під час вегетації, як тільки листя почнуть відростати, перед цвітінням і відразу ж після збору врожаю обприскати 1%-ною бордоською рідиною.

Борошниста роса


Шкоду, яку завдає захворювання, залежить від часу зараження. Якщо ягоди вже зібрані, захворювання можна контролювати за допомогою фунгіцидів. А якщо як раз зав'язуються і розвиваються плоди, може загинути весь урожай і навіть самі рослини. Борошниста роса вражає всі надземні частини куща. Хворі листки скручуються човником і набувають фіолетового відтінку або борошнистий наліт. При розвитку борошнистої роси під час цвітіння не відбувається нормального запилення, тому ягоди формуються потворні, покриваються нальотом, набувають грибний присмак і запах.

Що робити при борошняної росі:


Перед цвітінням і відразу після збору врожаю обприскати посадки мильно-мідної емульсією (по 20 г мила і мідного купоросу на 10 л води), топазом (5 г на 10 л води), азоценом (20 г на 10 л води).

Сіра гниль


У сприятливі для її розвитку дощові роки може погубити до 90% ягід! На ягодах з'являються світло-коричневі неразмягченние, швидкорослі плями з сірим пухнастим нальотом. Хворі ягоди зсихаються і мумифицируются. На листі виникають великі розпливчасті темно-сірі або бурі плями, іноді теж із нальотом. Плодоніжки і зав'язі окольцовивает бурими мокнучими плямами і поступово засихають.

Що робити при сірої гнилі:


Дотримуватися сівозміни, не допускати бур'янів. Своєчасно прибирайте зрілі ягоди, знищуйте уражені частини рослин. Коли ягоди починають дозрівати, мульчуйте грунт чистою різаною соломою або хвоєю сосни. Грибні захворювання піддаються профілактиці. До початку вегетації оприскайте посадки суниці 3-4%-ною бордоською рідиною, а відразу після збору врожаю - азоценом (20 г на 10 л води). Зменшити поширення всіх видів грибних плямистостей можна скошуючи листя після збору врожаю.

Turkey with mushrooms Turkey breast with broccoli

 • Правильна економія палива своїми руками. Краща паливна присадка!
 • Як вигравати в "дурня "
 • Видалення волосся назавжди народними засобами
 • Як вибрати тіні для повік?
 • Барбарис: види, посадка, догляд
 • Вирощування мушмули
 • Місячний календар стрижок на серпень 2016
 •  

  ЯК ВИРОСТИТИ ОБЛІПИХУ

  ГРУША - НЕ ТІЛЬКО ЛАСОЩІ

  ПОБІЛКА ДЕРЕВ

  ЛІКАРСЬКИ РОСЛИНИ - МЕДОНОСИ

  ШИПШИНА - ДИВО ПРИРОДИ

  ЯК ПОСАДИТИ БУЗОК

  ВИРОЩУВАННЯ ПРОЛІСКА

  ПРАВИЛА ОБРІЗКИ ПЕРСИКА

  ПЕРСИК У ВИГЛЯДІ КУЩА

  ПРАВИЛА ВИРОЩУВАННЯ ГЛОДУ

  ВИРОЩУЄМО МАЛИНУ

  ЧОРНА СМОРОДИНА: 2 СПОСОБИ ПОСАДКИ

  ХВОРОДИ СУНИЦІ САДОВОЇ

  ЯК ВИРОСТИТИ БРУСНИЦЮ

  ЯК ВИРОСТИТИ ЛІЩИНУ

  ПРАВИЛА ПОСАДКИ ЖУРАВЛИНИ

  БУЗЬКИ:РОЗМНОЖЕННЯ ТА ДОГЛЯД

  ЧОРНОПЛІДНА ГОРОБИНА:ПОСАДКА, ДОГЛЯД, РОЗМНОЖЕННЯ

  ХМІЛЬ - РОЗМІЩЕННЯ ТА ДОГЛЯД

  ІРГА: ДОГЛЯД ТА ВИКОРИСТАННЯ УРОЖАЮ

  ЖИМОЛОСТЬ: ПОСАДКА, ДОГЛЯД, РОЗМНОЖЕННЯ

  ЛОХИНА - ВИРОЩУВАННЯ

  ГОРОБИНА: ПОСАДКА, ДОГЛЯД, СОРТИ ГОРОБИНИ

  КАЛИНА - ПОСАДКА І ДОГЛЯД