Лікарські рослини - медоноси

 

Як правило, згадуючи рослини-медоноси, говорять про липу, конюшині, каштані і деяких інихі культурах. Але при цьому зазвичай упускають цілий пласт рослин з різним терміном цвітіння (найчастіше дуже тривалим - до півтора місяців) і ароматними медами. Мова йде про лікарські рослини, які в останні роки знову вирощують як дачники-ентузіасти на 6 сотках, так і власники фермерських господарств, де площі під культурами набагато солідніше.

Асортимент лікарських рослин широкий, не всі вони придатні для вирощування в полі, але деякі утворюють великі зарості в природі. І зараз саме час поговорити про ще один дуже важливий побічному продукті вирощування лікарських рослин - меді. Так виходить, що в основному донорами цього цінного продукту є представники 2-х сімейств - Ясноткові, чи Губоцвіті і складноцвітих, або Айстрові, хоча другий найчастіше більше дають пилку, ніж меду.

Почнемо з губоцвітих. Всі ці рослини містять ефірну олію в достатньо великих кількостях і, природно, це не може не позначатися на специфічному ароматі меду. Масло губоцвітих дуже різне, і володіє різноманітними лікарськими властивостями, що в деякій мірі передається і меду.

Лаванда вузьколиста

Говорячи про південних рослинах, першими згадуються Лаванда і лавандіна. Ці культури дають до 150-200 кг / га духмяного меду. Тривалість цвітіння близько 3-х тижнів.

Близько 30-35 діб триває цвітіння шавлії лікарської. Збір листя для лікарської сировини не збігається з цвітінням, тому можна отримати і 130-160 кг темно-золотистого меду з характерним ароматом. Ну а зрізане після цвітіння сировину може бути реалізовано відповідним організаціям.

Ісоп лікарський цвіте в липні-серпні близько 2-х місяців. Ця культура багаторічна і без особливих проблем росте близько 5 років. Ісоп дає не тільки 150-330 кг / га меду, але й велику кількість пилку. Мед ісопу дуже корисний при простудних захворюваннях, особливо що супроводжуються кашлем.

Медова продуктивність чебрецю для такого крихти досить велика, 100-200 кг / га. Цей світлий мед по аромату не схожий ні на один інший, і гурмани безсумнівно його оцінять.

Синюха блакитна

Змієголовник молдавський характеризується майже півторамісячним цвітінням у липні-серпні. Він охоче відвідується бджолами. Медова продуктивність досягає 200-300 кг / га, а за деякими відомостями і 400 - 600 кг. Мед світлий, дуже приємний на смак, з характерним лимонним ароматом.

Таким же лимонним відтінком може характеризуватися і мед котовника котячого. Мед бурштиновий, ароматний, швидко кристалізується в світло-кремову зернисту масу. Медова продуктивність котовника становить 100-350 кг / га. Але слід пам'ятати, що ця рослина в умовах холодної зими погано зимує і розраховувати на продукцію наступного року потрібно дуже обережно - надії можуть не збутися.

Материнка звичайна цвіте близько місяця. Медова продуктивність становить 70-150 кг / га. Мед материнки янтарно-зеленуватий, дуже приємний на смак, ароматний і швидко переходить в білу зернисту масу.

Досить широко, якщо так можна сказати про порівняно невеликі площі лікарських рослин, вирощується пустирник. Цвітіння пустирника пятілопастного триває 40-50 днів. Нектар квітки виділяють особливо добре в теплу і вологу погоду. Медова продуктивність може досягати 200-280 кг / га. Мед цієї рослини дуже своєрідний - світлий, зі слабким ароматом і специфічним смаком. Його характерна особливість у тому, що він швидко кристалізується в зернисту масу.

Прекрасним медоносом є і М'ята перцева. За деякими даними, ця рослина дає до 500 кг / га меду. Мед бурштинового кольору зберігає виражений специфічний аромат.

Всі перераховані культури, крім лаванди і котовника, добре зимують і можуть служити не тільки для одержання меду, але одночасно і лікарської рослинної сировини.

А ось монарда дудчасті і монарда двойчатая - не найкращі об'єкти для бджіл. Трубка квітки дуже довга і бджолам важко дістати нектар. Аналогічна проблема виникає у бджіл і при спробах отримати нектар з квіток меліси лікарської. Зате цією рослиною добре натирати вулики - воно діє на бджіл заспокійливо, як, втім, і на людей.

Левзея софлоровідная

Але зациклюватися тільки на губоцвітих було б несправедливо. Є кілька лікарських рослин з складноцвітих, які мають дуже ранні або пізні терміни цвітіння, що забезпечує медозбір в той період, коли не цвітуть інші культури. Дуже цікаве і рано квітуча рослина - левзея сафлоровидная або маралів корінь. Її корисність багатогранна: коріння - затребуване лікарську сировину, надземна маса - прекрасний корм для худоби, а квітучі на початку червня квітки - джерело зеленуватого і дуже ніжного на смак меду. З 1 га можна отримати 100-120 кг.

До ранньоквітучих медоносам слід віднести і смородину чорну, її продуктивність становить близько 150 кг / га, що дуже немало для раноцветущих рослин і важливо для відновлення після зими ослаблого бджолиного організму.

Ч уть пізніше, в кінці травня-початку червня, цвіте Синюха блакитна. З неї бджоли збирають близько 100 кг / га свого цінного продукту. Одночасно з цієї рослини вони отримують і велику кількість пилку.

І, звичайно, з ранньоквітучих рослин у жодному випадку не можна забути всюдисущий кульбаба. Мед з кульбаби яскраво жовтий, швидко кристалізується. Вихід меду з одиниці площі залежить від умов року і досягає 50 кг. Крім того, в квітках багато пилку, який містить до 11% білка.

Ехінацея пурпурова

З поздноцветущие рослин слід зазначити Ехінацея пурпурова. Тривалість цвітіння у цієї рослини - до 2-х місяців. До середини вересня її суцвіття служать джерелом нектару для бджіл.

Золотарник канадський зацікавив фармацевтів тільки в останні роки. Завдяки протизапальну та сечогінну дію, він включений в ряд комплексних препаратів проти сечокам'яної хвороби і аденоми передміхурової залози. Якщо лікарське застосування його досить обмежене, то медопродуктивность дуже значуща. При суцільному виростанні він дає 300-400 кг / га жовто-золотистого, дуже духмяного меду, який, до речі, дуже підходить для зимівлі бджіл.

В останні роки знову прокидається інтерес до вирощування цикорію. Ця рослина використовують не тільки для приготування напою, що нагадує за запахом кави, але і в якості лікарського засобу. В ньому міститься інулін дуже корисний для діабетиків. Крім того, це медонос з дуже тривалим періодом цвітіння. Одна корзинка виділяє 1,5-3 мг цукру на добу. З одного гектара можна зібрати близько 100 кг дуже ароматного, довго не кристалізуючого меду. Крім усього іншого він ... незвичайного блакитного відтінку.

Календула лікарська

А ось звіробій і Суниця лісова досить скупі - всього близько 60 кг / га цього цінного продукту. Календула також особливо медом не обдарує, але зате може дати багато пилку, який також є найціннішим продуктом бджільництва. Ось і таволга вязолистна, незважаючи на свій медовий аромат, дає не стільки мед, скільки пилок. Хоча, дивлячись на енергійно дзижчать навколо її суцвіть плів, навіть не подумаєш, що вони прилетіли «не за солоденьким». Шипшини теж, незважаючи на ароматні квітки, пригостять бджіл в основному пилком. Нектару вони майже не виділяють.

На закінчення хочеться ще раз підкреслити, що при вирощуванні лікарських рослин можна не обмежуватися отриманням одного тільки лікарської сировини, а використовувати і їх медоносні властивості.

Turkey with mushrooms Turkey breast with broccoli

 • Правильна економія палива своїми руками. Краща паливна присадка!
 • Як вигравати в "дурня "
 • Видалення волосся назавжди народними засобами
 • Як вибрати тіні для повік?
 • Барбарис: види, посадка, догляд
 • Вирощування мушмули
 • Місячний календар стрижок на серпень 2016
 •  

  ЯК ВИРОСТИТИ ОБЛІПИХУ

  ГРУША - НЕ ТІЛЬКО ЛАСОЩІ

  ПОБІЛКА ДЕРЕВ

  ЛІКАРСЬКИ РОСЛИНИ - МЕДОНОСИ

  ШИПШИНА - ДИВО ПРИРОДИ

  ЯК ПОСАДИТИ БУЗОК

  ВИРОЩУВАННЯ ПРОЛІСКА

  ПРАВИЛА ОБРІЗКИ ПЕРСИКА

  ПЕРСИК У ВИГЛЯДІ КУЩА

  ПРАВИЛА ВИРОЩУВАННЯ ГЛОДУ

  ВИРОЩУЄМО МАЛИНУ

  ЧОРНА СМОРОДИНА: 2 СПОСОБИ ПОСАДКИ

  ХВОРОДИ СУНИЦІ САДОВОЇ

  ЯК ВИРОСТИТИ БРУСНИЦЮ

  ЯК ВИРОСТИТИ ЛІЩИНУ

  ПРАВИЛА ПОСАДКИ ЖУРАВЛИНИ

  БУЗЬКИ:РОЗМНОЖЕННЯ ТА ДОГЛЯД

  ЧОРНОПЛІДНА ГОРОБИНА:ПОСАДКА, ДОГЛЯД, РОЗМНОЖЕННЯ

  ХМІЛЬ - РОЗМІЩЕННЯ ТА ДОГЛЯД

  ІРГА: ДОГЛЯД ТА ВИКОРИСТАННЯ УРОЖАЮ

  ЖИМОЛОСТЬ: ПОСАДКА, ДОГЛЯД, РОЗМНОЖЕННЯ

  ЛОХИНА - ВИРОЩУВАННЯ

  ГОРОБИНА: ПОСАДКА, ДОГЛЯД, СОРТИ ГОРОБИНИ

  КАЛИНА - ПОСАДКА І ДОГЛЯД